Darmowa dostawa od 50,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Biżuteria z markazytami

2023-02-22
Biżuteria z markazytami


Markazyt jako kamień jubilerski w rzeczywistości jest pirytem, który często zwany jest “złotem głupców”. Piryt, występuje w różnych częściach świata, jednakże tylko niewielka cześć złóż tego minerału nadaje się do wykorzystania w celach jubilerskich.
Minerał ten charakteryzuje się lśniącym, metalicznym połyskiem i jest stosunkowo twardy, tak więc odporny na zarysowania i otarcia. Jest on nie tylko atrakcyjnym materiałem jubilerskim, ale również trwałym. Wyroby jubilerskie z jego zastosowaniem, cieszą oko właścicieli nawet po wielu latach i są wiecznie modne już od wielu stuleci.

Markazyty jak diamenty

Markazyt, wykorzystywano w sztuce jubilerskiej już od czasów starożytnych. Był ceniony przez jubilerów gdyż po oszlifowaniu, swym połyskiem, przypominał diamenty. Podobno sama królowa Kleopatra wierzyła, że markazyty, które nosiła pozwolą jej utrzymać nieprzemijającą urodę. Natomiast dla Marii Antoniny markazyty były najpiękniejszymi i ulubionymi kamieniami.
Markazyt, choć zyskał swą największą popularność w erze wiktoriańskiej, do dziś jest obecny w współczesnych wyrobach jubilerskich, nadając im elegancji i wysmakowanego stylu, poprzez skojarzenia z modą retro. Do dziś markazyt jest kojarzony ze stylem vintage, który nadaje stylizacji elegancji i wyszukanego smaku.
Markazyty najczęściej oprawia się w srebro. Dzięki wytworzonemu kontrastowi, jeszcze bardziej pogłębia się diamentowy połysk tych kamieni. W srebrnej biżuterii markazytom najczęściej towarzyszą takie kamienie jubilerskie jak: cyrkonie, onyksy, granaty, korale, perły i masa perłowa.

Właściwości, znacznie i moc markazytów

Markazytom przypisuje się magiczne właściwości jak ich dobroczynny wpływ na intelekt i pewność siebie. W starożytności podobno wierzono, że markazyty mają magiczną moc neutralizowania negatywnej energii. Wierzono również, że zwiększają siłę koncentracji i pamięć. Często używano ich jako talizmanu. Podobno posiadanie talizmanu z markazytem napełnia pozytywną energią, zwiększa jasność umysłu i poprawia pamięć.

 

Biżuteria z  markazytami

To biżuteria dla osób z wyrafinowanym i eleganckim gustem, które mają duże wymagania co do jakości i wyglądu wybieranej, przez siebie biżuterii. Biżuteria ta wyróżnia się niepowtarzalnym wyglądem, który nadaje naszej stylizacji elegancji i wyszukanego smaku Dzięki swojemu urokowi w doskonały sposób dopełni elegancką i wyszukaną stylizację. 

Zobacz naszą kolekcję biżuterii z markazytami

 

Wisior z markazytami
Naszyjnik dla mamy z markazytami

Pielęgnacja biżuterii z markazytami  

Biżuteria z markazytami wymaga odpowiedniej pielęgnacji aby mogliśmy się nią długo cieszyć.

Dlatego pamiętaj:

• Biżuterię z markazytami należy zawsze czyścić przy pomocy miękkiej, suchej szmatki delikatnie pocierając powierzchnie wyrobu.

• Do czyszczenia biżuterii z markazytami nigdy nie używaj wody czy płynów czyszczących oraz ultradźwięków. Może to spowodować odklejenie się i wypadanie kamieni.

• Ponieważ markazyty nie lubią kontaktu z wodą lub inną cieczą, dlatego koniecznie zdejmij biżuterię jeśli zamierzasz sprzątać, wziąć kąpiel czy prysznic. Nigdy nie myj rąk i nie zmywaj naczyń, jeśli nosisz pierścionek czy bransoletkę z markazytami. Ponieważ kamienie osadzone są w biżuterii przy pomocy specjalnego „cementu” jubilerskiego, który w kontakcie z wodą, może ulec rozpuszczeniu, a wtedy kamienie mogą wypaść.

• Przechowuj biżuterię z markazytami w specjalnej kasetce na biżuterię z dala od innych wyrobów jubilerskich najlepiej zawinięte w miękką tkaninę, aby zapobiec powstaniu rys na kamieniach. Jeśli oprawa markazytu wykonana jest ze srebra, a tak najczęściej jest pamiętaj że im mniejszy jest dopływ powietrza, tym wolniej srebro pokrywało się będzie nalotem.

 

Naprawa biżuterii z markazytami 

Wbrew pozorom wcale nie jest taka trudna. Jeżeli zdarzy ci się brak jakiegoś kamyczka markazytu w twojej biżuterii to możesz dobrać podobny w specjalistycznym sklepie lub udać się do jubilera który przeprowadzi rekonstrukcje. Możesz równiej samemu przykleić kamyk. Do tego należy użyć specjalnego kleju jubilerskiego – odradzamy stosowanie klejów typu kropelka bo może on rozpuścić kamień. Do uzupełnienia braków kamieni może posłużyć również inna biżuteria z markazytami, która jest uszkodzona lub której nie zamierzasz już nosić.

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 65 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-02
Towar najwyższej klasy dostarczony bardzo szybko .Bardzo polecam.
2024-01-15
Kolejne udane zakupy. Lubię wracać do tego sklepu i sprawdzać nowości. POLECAM !!!
pixel